KOBIETY BEZ ZNACZENIA

reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz / scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski / projekcje: Emilia Sadowska / muzyka: Piotr Łabonarski

obsada:Halina Łabonarska, Małgorzata Niemirska

„Kobiety bez znaczenia” brytyjskiego aktora i dramaturga Alana Bennetta to zgrabnie połączone w jeden tytuł dwa z dwunastu monologów z cyklu „Talking heads” (Gadające głowy). Reżyser Grzegorz Chrapkiewicz wykorzystał dwa intrygujące monodramy: „Kobieta bez znaczenia” oraz „Pani od listów”, które nie tylko spiął wzruszającą klamrą, ale też zestawił na zasadzie kontrastowego podejścia bohaterek do samotności. Spektakl jest zarazem smutny i wesoły, ma walor oczyszczający, pozwala bowiem śmiać się nam z własnych przyzwyczajeń czy wad. Jednocześnie też jest popisem gry znakomitych aktorek: Haliny Łabonarskiej i Małgorzaty Niemirskiej.

Sztuka opowiada o dwóch samotnych kobietach, które nie chcą rozpłynąć się w nicości. Jedna idzie przez życie bez szmeru, druga wymusza uwagę. Dwie kobiety, bohaterki równoległych monodramów Alana Bennetta, są do siebie skrajnie niepodobne: szara mysz biurowa, zawsze akceptująca swój żywot bez zdarzeń, oraz bezwzględna tropicielka niedoskonałości i niegodziwości wszystkich wokół.
Świetne portrety kobiet, wycieniowane psychologicznie, pobudzające do myślenia. /Przegląd/

 

 

  • KIEDY: 21 listopada 2017
  • GDZIE: Centrum Kultury w Lublinie
  • MIEJSCE: Sala Widowiskowa